Translation from english

Translation from english

درس  دهم.

 

از نظر تاریخی ،تب زرد مانند دیگر بیماریهای خاص از قبیل: مالاریا ،طاعون و وبا ،عمدتا بدلیل توزیع(پراکندگی)جغرافیایی محدودش ،نقش مهمی را در سرنوشت بشر ایفا نکرده بود. اما در محدوده این مناطق-غرب آفریقا و مرکز و جنوبآمریکا این یک تاثیر مهلک مانند هریک از آفت های بزرگ جهان گذاشته بود.   لقب شایسته وحشتناک (( قبر مرد سفید پوست)) که به مستعمره های غرب آفریقا داده شده بودو شکست لسیپس در ساختن کانال پاناما به دلیل همین تب زرد بود.پیروزی  های متعاقب  آمریکایی ها در تکمیل این طرح(اقدام) مخاطره آمیز بعلت کشف این موضوع بود که تب زرد از طریق پشه ها به انسان انتقال یافته بود.

در جنگل میمون-و احتمالا حیوانات دیگر موجود در جنگل منشاء بیماری تب زرد هستند.اتفاقی که می افتد این است که میمون، که شبهایش را در بالای درختان سپری میکند بوسیله یک پشه ای که فقط در شب  می گزد،گزیده شده بود.اگر پشه حامل ویروس تب زردباشد میمون آلوده میشود. وقتیکه او  در روز برای خوردن علوفه به پایین می آید او بوسیله پشه ای که روز می گزد ،گزیده میشود،واین همان پشه است که میتواند انسانها را با گزیدن آنها آلوده کند. خوشبختانه، واکسن تب زرد محافظت کاملی را در مقابل بیماری انجام می دهد.

 

 

 

ترجمه توسط مسعود حمدانی زارع&محمدرضا جعفری

/ 2 نظر / 63 بازدید
lمینا

سلام وبلاگ جالبی داریدترجمتون بد نیست ولی اگه بیشتر روش کار کنیدخوب می شه اگه میشه ترجمه متن های اولی را هم تو وبلاگتون بزارید (البته اصلاح شده اش توسط استاد حبیب پور) موفق باشید

lمینا